جلو نوروزی ورزشگاه پرسپولیس هادی نوروزی

جلو: نوروزی ورزشگاه پرسپولیس هادی نوروزی هانی نوروزی برگزاری مراسم علی اکبر طاهری اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی انتقاد صریح وزیر اقتصاد از کاندیداهایی که وعده یارانه و کارانه می‌دهند

علی طیب نیا با بیان اینکه پرداخت یارانه‌ها و کارانه‌ها که این روزها به وسیله بعضی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌شود نتیجه‌ای جز گسترش فقر و نابرابری

انتقاد صریح وزیر اقتصاد از کاندیداهایی که وعده یارانه و کارانه می‌دهند

انتقاد صریح وزیر اقتصاد از کاندیداهایی که وعده یارانه و کارانه می دهند

عبارات مهم : انرژی

علی طیب نیا با بیان اینکه پرداخت یارانه ها و کارانه ها که این روزها به وسیله بعضی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح می شود نتیجه ای جز گسترش فقر و نابرابری نخواهد داشت، گفت: جهت این کار یا باید درآمد نفتی کشور عزیزمان ایران باید سه برابر، یا پرداخت مالیات سه برابر، یا قیمت انرژی شش برابر یا بدون اعتبار اسکناس چاپ شود.

علی طیب نیا در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وعده بعضی کاندیداهای ریاست جمهوری راجع به پرداخت یارانه و کارانه به افراد جامعه اظهار کرد: هنگامی که تلاش می شود به همه آحاد جامعه یارانه پرداخت شود، جدا از اینکه چنین کاری عادلانه نیست و نوعی اتلاف منابع مالی محسوب می شود، این مسئله جدی نیز وجود دارد که منابع مالی مورد نیاز جهت پرداخت یارانه نقدی باید از کجا تامین شود؟

انتقاد صریح وزیر اقتصاد از کاندیداهایی که وعده یارانه و کارانه می‌دهند

وزیر امور اقتصادی ودارایی اظهار کرد: بعد از اینکه بیانات بعضی کاندیداها را راجع به پرداخت یارانه و کارانه شنیدم محاسبه کردم و معلوم شد که اگر قرار باشد یارانه و کارانه ادعایی به وسیله این کاندیدا تامین و پرداخت شود، به هر سال ۲۰۰ هزار میلیاردتومان منابع مالی نیاز هست. جهت توجه به بزرگی این عدد همین بس که این میزان سه برابر میزان درآمد نفتی است که کشور عزیزمان ایران در سال ۱۳۹۵ به دست آورده هست. پرسش اینجاست که چگونه باید این پول تامین شود؟ قاعدتا نمی توانیم نفت بیشتری تولید و صادر کنیم، آیا که اکنون تولید نفت ما در حداکثر واقع شده است است و قیمت های نفت هم در اختیار ما نیست.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه های تامین منابع مالی مورد نیاز جهت پرداخت یارانه و کارانه آن طور که یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری وعده داده، زیاد کردن دریافت مالیات هست، گفت: اگر قرار باشد از محل دریافت مالیات مبالغ مربوط به وعده های یارانه ای و کارانه ای کاندیداهای ریاست جمهوری تامین شود، نیازمند آن هستیم که دو تا سه برابر میزانی که در سال ۱۳۹۵ از مردم مالیات گرفتیم، مالیات آن ها را زیاد کردن دهیم. به عبارتی دیگر نیازمند آنیم که جهت تامین منابع مالی مورد نیاز از مالیاتی که مردم پرداخت می کنند خرج کنیم که در چنین شرایطی نیز چاره ای نیست جز اینکه فشار سنگین مالیات به تولیدکنندگان کشور تحمیل شود که این عنوان مضرات متعددی دارد، از جمله آن که قدرت خرید مردم کم کردن می یابد، چون باید از یک جیب مردم برداشته شده است و در جیب دیگر آن ها برود. ثانیا اگر قرار باشد فعالان اقتصادی سه برابر میزانی که اکنون مالیات می دهند مالیات پرداخت کنند اثر منفی آن در سرمایه گذاری و کارآفرین معلوم خواهد شد و تولید کشور از بین رفته و بیکاری زیاد کردن خواهد یافت و چنین وضعیتی قطعا باعث خواهد شد که فقر و نابرابری زیاد کردن یابد.

علی طیب نیا با بیان اینکه پرداخت یارانه‌ها و کارانه‌ها که این روزها به وسیله بعضی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌شود نتیجه‌ای جز گسترش فقر و نابرابری

طیب نیا افزود: البته جهت تامین مالی میزان یارانه و کارانه وعده داده شده است راه دیگری هم وجود دارد و آن زیاد کردن قیمت انرژی است و به عبارتی از محل زیاد کردن قیمت انرژی منابع مالی مورد نیاز تامین شود. در چنین شرایطی نیز قیمت حامل های انرژی از قبیل بنزین و برق و گاز باید شش برابر شده است و همه این موارد بر تورم و زیاد کردن لجام گسیخته آن تاثیر خواهد گذاشت. نمی شود قیمت انرژی شش برابر شود ولی تورم زیاد کردن پیدا نکند. طبیعتا با زیاد کردن تورم قدرت خرید مردم کم کردن خواهد یافت و طبیعتا تورم در چنین شرایطی یک نوع مالیات هست، آن هم یک مالیات ناعادلانه که محل اصابت آن عمدتا گروه های کم درآمد جامعه خواهند بود که فقرا را فقیرتر خواهد کرد. چنین سیاستی در عین حال در اقتصاد رکود هم ایجاد می کند و کسادهای بنگاه های تولیدی و ورشکستگی آن ها را هم به دنبال خواهد داشت.

عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به تجربه زیاد کردن قیمت حامل های انرژی بیان کرد: تجربه ثابت کرده است که زیاد کردن ناگهانی قیمت حامل های انرژی که در صورت تحقق وعده های یارانه ای و کارانه ای رخ خواهد داد، شرایط رکودی تورمی سهمگینی را بر اقتصاد ما تحمیل خواهد کرد که در گذشته تجربه آن را داشتیم. البته علاوه بر زیاد کردن قیمت حامل های انرژی یک راه حل دیگر هم جهت تامین مالی وعده های مطرح شده است وجود دارد و آن دست بردن به جیب بانک مرکزی هست، به طوری که پول چاپ کرده و آن را در جامعه پخش کنیم که این اقدام نیز آثار رکود تورمی مخربی دارد.

طیب نیا تصریح کرد: فکر می کنم درست این باشد که هنگامی که کاندیداهای ریاست جمهوری وعده می دهند با خود بیندیشند که چقدر امکان عملی شدن این وعده ها وجود دارد.

انتقاد صریح وزیر اقتصاد از کاندیداهایی که وعده یارانه و کارانه می‌دهند

وی ادامه داد: بر فرض اگر این وعده ها تحقق پذیر هم باشد، پولی به حساب مردم می رود که اثر آن موقتی هست. به عبارتی به طور موقت ضریب جینی یا نابرابری را کم می کند ولی متعاقبا به علت این که تورم زا است قدرت خرید با یارانه کم شده است و نابرابری شدت یافتن می شود.

آمارها نشان می دهد که پرداخت های نقدی اگر به صورت گسترده صورت گیرد، در کوتاه مدت نابرابری را کم ولی در بلند مدت آن را زیاد کردن می دهد. حالا ممکن است در چنین شرایطی سیاست مداران ببینند نابرابری زیاد کردن یافته و قدرت خرید مردم کم شده است است و بار دیگر به این فکر کنند که یارانه ها را زیاد کردن دهند؛ باز در بدترین شرایط باز پرداخت یارانه ها منجر به شدت یافتن تورم شده است و بار دیگر شدت یافتن تورم به کم کردن قدرت خرید مردم و زیاد کردن زیاد نابرابری منجر خواهد شد؛ بدهید ترتیب اقتصاد در یک دوره باطل می افتد که نتیجه ای جز تورم، رکود و بیکاری به دنبال نخواهد داشت.

علی طیب نیا با بیان اینکه پرداخت یارانه‌ها و کارانه‌ها که این روزها به وسیله بعضی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌شود نتیجه‌ای جز گسترش فقر و نابرابری

وزیر اقتصاد همچنین بیان کرد: اگر می خواهیم جهت مردم کاری کنیم و درصدد برطرف کردن فقر و نابرابری هستیم، راه این است که سرمایه گذاری بیشتری داشته باشیم و به دنبال آن تولید زیاد شود، خلق درآمد شده است و توزیع عادلانه درآمد جهت آحاد مردم صورت گیرد و جهت حل مسئله نابرابری راه دیگری وجود ندارد.

طیب نیا تاکید کرد: پرداخت یارانه و کارانه نتیجه ای جز نابرابری زیاد و تحمیل تورم بر جامعه ندارد و من اطمینان دارم کسانی که چنین وعده هایی می دند اگر واقعا زمانی در موضع مسئولان قرار گیرند به وعده های خود عمل نخواهند کرد. جالب است بدانید یکی از نامزدهایی که چنین وعده هایی داده است پیشتر نامه ای به رییس مجلس در انتقاد به پرداخت یارانه های نقدی ارسال کرده بود. خواهش من این است که نامه این نامزد محترم ریاست جمهوری بررسی شود تا مشخص شود که وی درمقطع قبل راجع به یارانه ها و پرداخت های نقدی چه موضعی گرفته هست. به نظر من موضع این نامزد محترم موضع وی در شرایطی خواهد بود که او مسئولیت به عهده بگیرد و در مقام انجام عمل برآید.

انتقاد صریح وزیر اقتصاد از کاندیداهایی که وعده یارانه و کارانه می‌دهند

واژه های کلیدی: انرژی | مالیات | یارانه | ریاست جمهوری | پرداخت یارانه | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs